Patrzę, piękna wieża ciśnień.
Bardzo lubię architekturę kolejową.
Chybcikiem wyjąłem z torby aparat, pstryknąłem i mam...
...uwieczniony na zdjęciu element falliczny :)
Tylko nie wiem kurcze gdzie zrobiłem to zdjęcie.
NEX 7 + Sonnar 24mm/1,8
Wspólną cechą niemal wszystkich zdjęć, które odłożyłem na Fotopawlacz jest fakt, że powstały po drodze, przy okazji podróży, głównie służbowych. Zawsze pod ręką mam mojego RX100, często równiez A7R i namiętnie notuje świat, który mija za oknami Warsa. Lubię: Podróże w Warsie - Fotografowanie - Muzykę - Ukulele -Święty spokój. Jestem: - Ciekawy świata, życia i ludzi, choć jestem bardzo już tym wszystkim zmęczony.
No przeciez że w PKP.:)
OdpowiedzUsuńTo może ja podpowiem. Jechałeś właśnie z Poznania do Wrocławia. A może wręcz przeciwnie. Stacja kolejowa zwie się Skokowa. Między Żmigrodem, a Osolą (dalej Oborniki Śląskie) Co ciekawe nie jest to jeden ze standardowych projektów według którego wykonywano niekiedy dziesiątki wież - jak ta w Czarnkowie. Na terenach obecnej Polski jest tylko jedna analogiczna - w Rawiczu (ta sama trasa kolejowa!). Rawicka jest w lepszym stanie, ale podczas remontów lub adaptacji została pozbawiona ciekawej dekoracji w tynku na wysokości cysterny, którą posiada jeszcze wieża ze Skokowej. Nie wiem jak sytuacją w dawnym państwie pruskim, być może zachowały się jakieś inne; ale Niemcy mieli więcej pieniędzy od nas na rozbiórki niepotrzebnych obiektów i niekoniecznie stoją dotychczas. Cieszę się,że mogłem pomóc :-)
OdpowiedzUsuńMiłosz, jak znalazłeś informacje o tej wieży?
OdpowiedzUsuńByłeś tam?
Wieże ciśnień są bardzo charakterystycznym i niestety zanikającym elementem krajobrazu. Przyciągają uwagę zwłaszcza podróżujących pociągami, raz że można ich w ten sposób zobaczyć najwięcej, a dwa że często mają interesującą architekturę, choć coraz częściej ich stan zachowania jest kiepski. Myślałem kiedyś o ich udokumentowaniu, ale zabrakło czasu, robi to już sporo osób (i niektóre publikują w internecie) Trudno znaleźć niszę, bo np. Boguś robi to od wielu lat wielkim formatem. A oto "pomoce":
OdpowiedzUsuńhttp://www.wieze.geotor.pl/index.htm
http://www.wieze.republika.pl/index_ramka.html
http://wiezecisnien.w.interia.pl/index2.htm
http://www.watertowers.de/wt/
W trzecim linku wieża ta błędnie opisana jest jako Osola. Linku czwartego do porównań nie starczyło mi już siły eksplorować
Ale efektem Twojego wpisu z pewnością będzie kilka moich zdjęć w najbliższym czasie :-)
Tak na marginesie biblią wszystkich polskich kolejofilów powinna być ta strona:
http://www.kolej.one.pl/index.php
A Skokową widziałem zapewne niejednokrotnie jeżdżąc do Wrocławia i do Osoli, nie miałem jasnego wspomnienia, ale Twoje zdjęcie uruchomiło skojarzenia i zacząłem kopać po necie...
Jak się tak przegląda te zdjęcia wież... Jakie niesamowite efekty można uzyskać odrywając się od historyzującego kostiumu, patrz Nysa i Ciechanów :-)
OdpowiedzUsuńU mnie wieża ciśnień, przynajmniej ta, którą od razu skojarzyłem, nie znajduje się w pobliżu żadnego dworca czy stacji kolejowej, a w mieście, dokładniej na jednym z osiedli, nie widać jej, w sumie sam jej nigdy nie widziałem, poza zdjęciami z internetu - mieli w niej kawiarnię urządzić, ale póki co, nic się nie dzieje:
OdpowiedzUsuńhttp://www.wieze.republika.pl/Bydgoszcz_WzgorzeDabrowskiego.htm
http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/2621445,5,44,46851,Bydgoszcz,Bydgoszcz.html
PS. A tak swoją drogą, jak zrobiłeś efekt gniecionego papieru?