piątek, 25 maja 2012

Katowice

Jeden z najgorszych dworców w kraju się modernizuje :)
...w sumie to będzie całkiem nowy.
......................................................................................
Pozdrowienia z pociągu, jak zwykle... :)
Katowice od kilku godzin za plecami.
Jeszcze troszkę i będę w domu...
Na zdjęciu nowy Katowicki peron.
Schwytany w kadrze dziś po szesnastej.
Z tej perspektywy skojarzył mi się z jakimś wielkim kosmicznym nietoperzem szykującym się do lotu.

NEX F3 + E18-55

6 komentarzy:

 1. Dworzec w Wągrowcu stoi na podobnym poziomie, jednak modernizować się nie zamierza ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. on nie był najgorszy, był koszmarnie zaniedbany. nim go zburzyli (tak naprawdę, żeby wystawić galerię handlową, a nie zmodernizować) w przejściach podziemnych wyczyszczono kamień i nagle okazało się, że wygląda to 100 razy lepiej.
  śledziłem temat, kiedy architekci próbowali zawalczyć o ocalenie, dość unikatowej konstrukcji i do teraz czuje niesmak po wypowiedziach osób z pkp. oni dość jasno mówili, że stara budowla nie nadaje się na wykorzystanie w celach handlowych, więc zostanie zburzona. bo na naprawę tego co jest, nie ma kasy. będzie więc gips-karton, blacha falista i inna hipermarketowa tandeta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałem że oryginalny projekt Katowickiego dworca był wyjątkowy i miał jakąś wartość architektoniczną. Ja niestety poznałem ten dworzec już w schyłkowym okresie, wyglądał wyjątkowo paskudnie i był wyjątkowo niewygodny dla podróżnego.
  Patrząc z innej strony to dworce zintegrowane z przestrzenią handlową mają szanse długo dobrze wyglądać,
  być praktyczne dla podróżnych, i nie muszą być brzydkie.
  Najlepszy dworzec kolejowych na jakich byłem to dworzec Kioto.
  Można tam znaleźć centrum handlowe, scenę z widownią na kilka tysięcy ludzi, restauracje i nawet punkt widokowy. Uznawany jest za jedno z najwybitniejszych osiągnięć architektury kolejowej na świecie. W Poznaniu powstaje teraz City Center w którym oprócz dworca PKP, będzie jeszcze autobusowy, i oczywiście centrum handlowe.

  ps. serdeczne pozdrowienia ghost!

  OdpowiedzUsuń
 4. plac szewczyka (czyli teren przed dworcem, gdzie stawały autobusy, a szło się "estakadą") i dworzec były zaniedbaną, ale przestrzenią "publiczną". teraz będą prywatną przestrzenią handlową. mz proporcje są zachwiane - w centrum miasta wyrośnie koszmarny moloch, który nijak nie przystaje do otoczenia. nie wydaje mi się, żeby Galerię Katowicką wymieniano jednym tchem z dworcem w Kioto, czy choćby poznańskim browarem. Wizualizacje np tu

  OdpowiedzUsuń
 5. ... o w mordę ale obrzydliwa fasada...

  OdpowiedzUsuń
 6. Dołączając do dyskusji, rozumiem konieczność łączenia dworca z przestrzenią handlową z czysto ekonomicznego punktu widzenia, ale od razu przychodzi mi do głowy przykład dworca pkp w Gdańsku. Spędziłam chyba z 20 min. chodząc po podziemiach i szukając jakiegoś wejścia do budynku dworca. Okazało się, że kasy dworcowe są w galerii handlowej prawie w ogóle nie oznaczone, a punktem charakterystycznym żeby je odnaleźć jest McDonald. Gdybym nie zapytała któregoś z handlarzy w podziemiu w życiu bym ich nie znalazła. Oby w Katowicach było to lepiej zorganizowane.

  OdpowiedzUsuń